
Świadczymy profesjonalne usługi obróbki elektroerozyjnej w tym m.in wycinania WEDM. Wykorzystując zaawansowane technologicznie maszyny obrabiamy z dużą dokładnością dowolnie twarde materiały o dużych wymiarach gabarytowych. Nasze wycinarki drutowe pozwalają uzyskać dokładność wymiarową na poziomie 1 μm, czyli 0,001 mm!
Wycinanie elektroerozyjne WEDM (ang. Wire Electrical Discharge Machining) jest to metoda obróbki materiałów trudnoskrawalnych oparta na usuwaniu materiału w wyniku topnienia i odparowania ubytku podczas wyładowań elektrycznych. Przedmiot kształtowany jest za pomocą elektrody roboczej w postaci przewijającego się drutu. Podczas obróbki szczelina międzyelektrodowa przepłukiwana jest dielektrykiem pod określonym ciśnieniem, który usuwa produkty erozji w strefie obróbki, zapewnia odpowiednie warunki koniecznie do zachodzenia erozji elektrycznej, a także izoluje i chłodzi elektrody. Dielektrykiem jest najczęściej woda demineralizowana i dejonizowana, a elektrodą drut mosiężny lub miedziany z płaszczem cynkowym. Obróbka ta umożliwia kształtowanie skomplikowanych części w materiałach twardych takich jak węgliki spiekane, stale narzędziowe czy polikrystaliczny diament. WEDM jest odmianą obróbki EDM, w której zasadniczą różnicą jest rodzaj używanej elektrody roboczej. Wycinanie drutem WEDM jest najbardziej precyzyjną metodą cięcia metalu, pozwalającą uzyskać dokładność wymiarową znacznie większą niż w przypadku cięcia laserowego (cięcie termiczne).
produkcji stempli
produkcji wykrojników
produkcji tłoczników
produkcji matryc
produkcji formy wtryskowych
produkcji form odlewniczych
produkcji narzędzi skrawających
precyzyjnego cięcia metalu
obróbki prętów paliwowych
obróbki łopatek turbin i sprężarek
[/bsf-info-box]
Wycinanie elektroerozyjne WEDM stosowane jest do obrabiania materiałów szczególnie twardych – po obróbce cieplnej lub cieplno-chemicznej, których obróbka metodą skrawania (frezowania, toczenia bądź wiercenia) jest niemożliwa. Obróbkę WEDM wykorzystujemy do produkcji form wtryskowych dla przetwórstwa tworzyw sztucznych, a także do produkcji narzędzi formujących dla obróbki plastycznej, narzędzi specjalnych dla obróbki skrawaniem, narzędzi dla odlewnictwa a także w energetyce jądrowej do obróbki prętów paliowych, w lotnictwie do obróbki łopatek turbin i sprężarek, w medycynie do produkcji narzędzi chirurgicznych oraz protez. Cięcie drutem stali umożliwia również produkcję wykrojników oraz tłoczników, wykorzystywanych przy produkcji wielkoseryjnej części i podzespołów maszyn.
Charakterystyka obróbki elektroerozyjnej WEDM:

Wiercenie elektroerozyjne jest rodzajem obróbki EDM, w której stosowane są elektrody rurkowe o średnicy od Ø 0,25 mm. Podczas obróbki wiercenia elektroerozyjnego elektroda robocza pełni funkcję wiertła wykonując ruch posuwowy oraz obrotowy. Technologia ta umożliwia wykonywanie smukłych otworów w materiałach trudno obrabialnych tj. węgliki spiekane, stal narzędziowa, materiały kompozytowe o osnowie metalicznej czy polikrystaliczny diament.
wiercenia smukłych otworów o średnicy ∅3 mm
produkcji narzędzi skrawających
naprawy narzędzi skrawających
otworów wtrysków paliwowych
otworów technologicznych do dalszego cięcie WEDM
[/bsf-info-box]
Głównym zastosowaniem wiercenia elektroerozyjnego EDM jest otworowanie półfabrykatów do cięcia elektroerozyjnego WEDM. W przypadku obróbki materiałów trudnoskrawalnych, wiercenie elektroerozyjne EDM jest jedyną możliwą metodą wykonania otworu technologicznego do przepuszczenia elektrody roboczej w postaci drutu mosiężnego o średnicy do Ø 0,25 mm. Obróbka ta znalazła również zastosowanie do wykonywania otworów o bardzo małej średnicy np. w rozpylaczach silników wysokoprężnych czy w tłokach sterujących hydrauliki siłowej.
Charakterystyka obróbki elektroerozyjnej EDM:

Drążenie elektroerozyjne EDM (ang. Electrical Discharge Machining) jest to metoda obróbki materiałów przewodzących prąd elektryczny oparta na usuwaniu materiału w wyniku erozji elektrycznej, która towarzyszy wyładowaniom elektrycznym pomiędzy elektrodami zanurzonymi w płynnym dielektryku. Narzędzie w postaci elektrody (anoda) zagłębia się w przedmiocie obrabianym (katoda). Przy odpowiednim natężeniu pola elektrycznego i wartości napięcia następuje przebicie elektryczne, rozpoczynające emisję elektronów z przedmiotu obrabianego. Przepływający przez szczelinę międzyelektrodową prąd powoduje wydzielanie się ciepła, którego wartość przekracza temperaturę topliwości oraz wrzenia, co prowadzi do intensywnego topienia i parowanie materiału. Kształt i geometria przedmiotu uzyskana po obróbce EDM odzwierciedla kształt elektrody roboczej.
narzędzi do kucia swobodnego, półswobodnego, matrycowego
wykrojników do tłoczenia i gięcia elementów blaszanych
elementów o wysokim stopniu miniaturyzacji
złączy elektronicznych
narzędzi chirurgicznych
miniaturowych kół zębatych do precyzyjnych zegarków
[/bsf-info-box]
Drążenie wgłębne EDM znalazło zastosowanie przy produkcji narzędzi specjalnych i oprzyrządowania technologicznego w tym: stempli i matryc kuźniczych, wykrojników, tłoczników, form wtryskowych, form odlewniczych czy narzędzi z węglików spiekanych.